Start Dokarmianie ptaków zimą
Dokarmianie ptaków zimą PDF Drukuj
Wpisany przez animalstime   
niedziela, 11 grudnia 2011 16:16

Powoli rozpoczyna się zima, a tym samym wiele osób zaczyna myśleć o dokarmianiu ptaków, dla których okres ten jest wyjątkowo trudny. By jednak naprawdę pomóc, a nie zaszkodzić naszym skrzydlatym przyjaciołom przypominamy podstawowe zasady prawidłowego dokarmiania.

Karmnik


Kiedy najlepiej rozpocząć dokarmianie ptaków?

Dokarmianie ptaków należy rozpocząć dopiero wtedy, gdy pojawią się pierwsze przymrozki i śnieg, a tym samym ptaki zostaną odcięte od naturalnych źródeł pokarmu. Jeśli zaczniemy dokarmianie jesienią, to sprawimy, że ptaki, które zgodnie ze swoim naturalnym rytmem odleciałyby w cieplejsze regiony Europy w poszukiwaniu jedzenia (np. łabędzie), zostaną u nas. Osobniki te, wraz z nastaniem zimy, stają się skazane na łaskę człowieka, który niestety nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego jaka odpowiedzialność na niego spada. Wiele osób nie rozumie, że dokarmianie ptaków nie może być tylko rozrywką na spacerze w słoneczną niedzielę, bo to nie wtedy, a w okresie siarczystych mrozów i śnieżnej zawieruchy jedzenie potrzebne jest ptakom najbardziej. Pamiętajmy, więc podstawową zasadę - jeśli zaczniemy dokarmiać ptaki, czy to te wodne, czy te przylatujące do naszego karmnika, musimy robić to systematycznie przez całą zimę!

Gdzie dokarmiać?

Ptaki możemy dokarmiać w ich naturalnych miejscach żerowania (woda, pole) oraz w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach czyli różnego rodzaju karmnikach. Niezależnie, na którą opcję się zdecydujemy, należy pamiętać aby wybierać zawsze miejsca zaciszne i bezpieczne dla odwiedzających je ptaków.

Wybierając karmnik należy pamiętać by dawał on nam możliwość łatwej wymiany jedzenia i utrzymania czystości (warte polecenia są karmniki z dozownikiem pokarmu) oraz by jego budowa ograniczała dostęp drapieżników (odpowiednio niski „strop”, ustawienie na pojedynczym paliku itd.). Karmnik warto ustawić w miejscu osłoniętym od wiatru, z dala od mogących przepłoszyć ptaki ludzi i zwierząt. Najlepiej gdy niedaleko znajdują się gęste krzewy, które umożliwią ptakom ukrycie się w razie pojawienia się drapieżnika. Dobrze gdy karmik jest dla nas widoczny np. z okna – pozwala to na bieżąco uzupełniać jego zawartość i przede wszystkim cieszyć się widokiem ucztujących ptaków. Jednak należy bezwzględnie unikać ustawiania karmika przy dużych, balkonowych oknach, ponieważ spłoszone, zdezorientowane ptaki mogą się rozbić o duże szyby.

Czym dokarmiać?

Nim dojdziemy do tego jakiego rodzaju pokarm należy wybierać, konieczne jest zwrócenie uwagi na JAKOŚĆ pokarmu oferowanego ptakom. Niestety wielu ludzi oferuje ptakom resztki z własnego stołu, ciasta, stary chleb, nadpsute kasze itp. Jest to najgorsze co możemy zrobić, ponieważ zawartość soli, sztucznych dodatków, a także pleśń są dla ptaków bardzo szkodliwe i mogą prowadzić nawet do śmierci. Dlatego jeśli nie możemy zaoferować ptakom odpowiedniego dla nich pokarmu, zrezygnujmy z dokarmiania całkowicie.

Decydując się na odpowiedzialne dokarmianie ptaków należy zastanowić się jakiego rodzaju ptaki będziemy dokarmiać by wiedzieć jaki pokarm będzie dla nich najbardziej odpowiedni.

Jednymi z najchętniej dokarmianych ptaków są ptaki wodne np. łabędzie i kaczki, które najlepiej dokarmiać gotowanymi warzywami (ziemniaki, marchew, brokuły, kapusta), płatkami owsianymi oraz gotowaną kaszą i ryżem, a także paszą dla kaczek i gęsi.

Drugą grupą ptaków, które chętnie dokarmiamy zimą, są zimujące u nas wróblaki i gołębiowe. To bardzo duża grupa, dlatego na podstawie preferencji pokarmowych wydzielono dwie podstawowe podgrupy: ziarnojady i miękkojady. Pierwsze to sikory, dzwońce, zięby, mazurki, wróble, gołębie, sierpówki, kawki, gawrony itd. - dla nich najlepiej sprawdzą się rożnego rodzaju ziarna takie jak słonecznik, proso czy konopie. Podczas mrozów warto dodatkowo wywiesić dla sikor surową, niesoloną słoninę, która należy jednak odpowiednio często wymieniać, tak by nie zjełczała i przez to nie zaszkodziła ptakom. Dla drugiej grupy czyli np. kosów i kwiczołów można wykładać pokrojone na kawałki jabłka, rodzynki lub morele.

Wszystkim z Państwa, którzy chcieli dowiedzieć się więcej na temat dokarmiania ptaków serdecznie polecamy artykuły dostępne na następujących stronach internetowych:


http://srodowisko.ekologia.pl/wywiady/Jak-dokarmiac-ptaki-Wywiad-z-Magda-Zadrag-z-OTOP-u,16171.html

http://www.stop.eko.org.pl/portal/index.php?module=article&id=6

Autorka tekstu: Katarzyna Ganszczyk (pomoc merytoryczna oraz fotografia: Małgorzata Pietkiewicz)

Poprawiony: niedziela, 11 grudnia 2011 17:03
 
 

Dane fundacji

FUNDACJA NA RZECZ OCHRONY PRAW ZWIERZĄT

ANIMALS TIME

 

44-144 Żernica

ul. Wrzosowa 3

 

mail: fundacja@animalstime.pl

 

Bank BPH

92 1060 0076 0000 3380 0001 3763

Psy do adopcji

Społeczność

Nasza Klasa

Facebook

Metamorfoza